ПРОЕКТИ


2012г. - Проект „Прилагане на ефективни инструменти, модели и специализирани програми, адекватни на нуждите на жертвите на домашно насилие в област Плевен"


2012г. - Проект: “Прилагане на кризисна интервенция за пострадали от домашно насилие в         малките населени места на област Плевен”


2012г. - „Социалното предприятие - форма за подобряване социалния статус на младежи напускащи институции”


2011г. - Проект "Създаване на мобилни екипи за кризисна интервенция на жени и деца, пострадали от домашно насилие в малки населени места от Община Плевен"


2011г. - Проект Повишаване ефективността на Закона за защита от домашно насилие в малки населени места, чрез мобилни екипи по прилагане на програми за лица, пострадали от домашно насилие и извършители на насилие

Проектът се финансира от Министерство на правосъдието.
Основната цел на проекта е да се популяризира прилагането на успешните програми за пострадалите от домашно насилие и извършители на насилие и да се създадат мобилни екипи по кризисна интервенция в малките населени места в област Плевен.
Дейностите по настоящия проект ще се извършват от обучени специалисти и са свързани с повишаване на ефективността при прилагане на Закона за защита срещу домашното насилие чрез внедряване в практиката на специализирани услуги за възстановяване на пострадалите лица и за работа с извършители на насилие чрез мобилни екипи. Проектът ще се реализира в градовете Плевен, Червен бряг, Левски, Никопол и Кнежа с подкрепата на Областна дирекция на МВР - Плевен, Районна прокуратура Плевен, Районен съд Плевен, Дирекция социално подпомагане и Отдел закрила на детето - Плевен.
Идеята за създаване на мобилни екипи по кризисна интервенция е свързана с проблемите, с които се сблъскват пострадалите от домашно насилие. Въпреки съществуващата нормативна база има редица проблеми при реалното осъществяване на превенцията и защита от насилие.


2010г. - Проект "Подобряване качеството на социалните услуги за жертви на домашно насилие, чрез разширяване на помощта и увеличаване броя на институциите ангажирани с прилагането на Закона за защита от домашно насилие"

Финансиран от Швейцарската фондация ОАК. Дейностите са насочени към жени и деца, преживели насилие, които са клиенти на Консултативния и Кризисния център към Център "Отворена врата". Предоставяне на социални, психологически и правни консултации. За периода януари - ноември 2010 година  общо клиентите   ползвали услугите на Център за социална рехабилитация и интеграция са 108, от които 93 са пълнолетни, а 15 са непълнолетни. На 14 от клиетите  им е оказано съдействие при изготвяне на документи към Районен съд гр. Плевен. Проведени са 184 социални консултация, 273 психологически консултации, 42 юридически  консултации, 17 фамилни консултации.


2009 г. - Проект "Специализирани програми за превенция и защита на жени и деца от домашно насилие"

Финансиран от Министерство на труда и социалната политика, Фонд "Социално подпомагане". Цел на проекта е да се намалят проявите на насилие негативните последствия върху жертвите и обществото. Разработиха се и се внедриха две пилотни програми за рехабилитация на жертвите на домашно насилие и програма за работа с извършителя на насилие. Обучен е екип от психолози и социални работници за прилагане на програмите. Постигнато е популяризиране на законодателните възможности сред експертите по линия на превенцията и защитата срещу домашно насилие в град Плевен и запознаване с програмите за работа с извършителите на насилие, прилагането на социални услуги и създаването на нови практики за защита на жертвите на домашно насилие.


2007 – 2008г. „Пилотен модел за алтернативни услуги  в подкрепа преструктурирането и реформирането на институциите за деца”

Проектът цели да намали институционализацията на малолетните и непълнолетни правонарушители в специализираните училища – Възпитателно Училище Интернат (ВУИ) и Социално-педагогически Интернат (СПИ) чрез разработване и внедряване в практиката на модел, подпомагащ процеса на реформиране и преструктуриране на тези институции. По-голямата част от дейностите ще се реализират в региона на гр. Пазарджик и гр. Плевен, в СПИ - Розово и СПИ - Беглеж, както и тези във ВУИ - Ракитово и ВУИ - Подем. Част от дейностите ще се осъществят в София и други региони на страната.

Финансиран по ФАР 2004/Deinstitutionalisation/GRANTS, бюджетна линия BG 2004/016-711.01.02.


2006 -2007г. Създаване на приемни в 11 РПУ-та към Областната  дирекция на полицията в Плевен по прилагане на Закона за защита срещу домашното насилие. Издаване на справочник с казуси и механизми за подобряване координацията между институции, които работят с проблема домашно насилие.

Проектът се финансира от Световния фонд за жени САЩ


2005 – 2006г. Проект за създаване на Център за  придобиване на специфични  тренингови умения от специалисти, работещи с проблема насилие над жени.

Основната цел на проекта е повишаване чувствителността на специалистите и институциите към проблема  “Домашно насилие”. Ще се прилага и популяризира ефективен модел за превенция на домашното насилие, укрепване и разширяване дейността на Кризисния център за консултиране и подкрепа на жени, жертви  на домашно насилие.

Подцели на проекта са:

-     Ремонт и оборудване на  зала  за тренинг обучение на млади специалисти  в    помощ на жени, жертви на насилие.

-  Предоставяне на надграждащи знания на млади специалисти за социална интеграция и рехабилитация на жени, преживели насилие

- Предоставяне на специфични знания и умения на психолози, социални работници и педагози за консултантска дейност  в помощ на жени, преживели насилие - фамилно консултиране.

Проектът е финансиран от Обединени холандски фпндации.


2002 г. - 2005г.Проект за създаване на социално предприятие, в което е ангажирана целевата група на Консултативния център и на Подслона към Център “Отворена врата”.

Включва обучителни семинари за придобиване на умения за изграждане на социално предприятие, придобиване на базови икономически познания за ефективен мениджмънт на социалното предприятие, знания за бизнес планиране и маркетинг.

Резултат - създаване на стопанска  структура, която ще допринесе за устойчивото развитие на организацията и самофинансиране. Това социално предприятие дава възможност за създаване на стопанска дейност към Центъра чрез откриване на обществена пералня и създаване на 3 работни места за жени без квалификация, клиентки на Център “Отворена врата”. Печалбата от дейността на това предприятие ще се разпределя единствено за реализиране на целите на НПО Център “Отворена врата”.

За този проект е предоставен заем от Каунтърпарт България


2003 г. – 2004г. Проект “Създаване на устойчив модел за социално предприятие”. Реализирането на този проект е поредна стъпка  за оказване на помощ на жени, жертви на насилие, клиентки на Консултативния център и Центъра за временно настаняване на жени, жертви на домашно насилие към неправителствената организация. Осъществяването на целите  на проекта за разширяване дейността на “Социално предприятие – Отворена врата” ЕООД и реинтеграция и ресоциализация на  жени, жертви на  насилие спомогнаха за преодоляване на социалната им изолация и допринесоха за създаване на успешни модели за развиване лични умения за реализиране на пазара на труда, за подпомагане на икономическата независимост и адаптация на преживелите насилие жени.

Проектът е финансиран от Британската агенция за международно развитие DFID.


2003г. Проект за ремонт и оборудване на Подслон за жени жертви на домашно насилие.

Проектът е реализиран в гр. Плевен в предоставена сграда от Община Плевен със заповед  № РД – 10-1045 гр. Плевен, 28.12.2001г

В резултат са оборудвани: Офис за развиване и поддържане на Открита телефонна линя, стая за психотерапия и социално консултиране, подслон за жени и техните деца, преживели домашно насилие с капацитет 12 места. Всички помещения са с необходимото оборудване за извършване на съответната дейност.

Финансиран от Обединени холандски фондации.


01.04.02г.-01.10.02 г. Проект “Стоп на насилието”, който беше насочен за координиране на дейностите в помощ на жени, преживели насилие.  Разработи се  Открита телефонна линия и консултации чрез писма на жени , преживели насилие у дома. Привлечени бяха 10 доброволци, от които 3 момичета от Средно професионално училище за девойки в с.Подем. Проект “ Стоп на насилието – превенция на домашното насилие “  е продължение на проект “Стоп на насилието” и осъществи обучение и запознаване на младите хора в три училища гр.Плевен и СПВУ “Христо Ботев” за девойки – с. Подем с проблемите на насилието.

Финансиране - от ФПББ по програма “Партньори”.

Резултати: Повишаване на знанията и чувствителността на българското общество към проблема насилие над жени.

Получаване на компетентна, широко достъпна и навременна информация за начините на реагиране и източниците на помощ.

Включване в работата на активни млади привърженици на идеята.

Откритата телефонна линия все повече се превръща в информационна услуга и за това не е изненадващо, че тя се цитира най-често от нови клиенти като източник за насочване към терапевтичните консултации на Център “Отворена врата”.

Проектът е финансиран от Фондация “Помощ за благотворителността” България.