ЦЕНТЪР “ОТВОРЕНА ВРАТА”

ИНФОРМАЦИОНЕН БЮЛЕТИН 1

 

ПРОЕКТ

«Прилагане на кризисна интервенция за пострадали от домашно насилие в малките населени места на Област Плевен»

 

Период за изпълнение на проекта 01.06.2012—31.12.2012г

 

                                                                                                               

                

Аз мразя счупени крила да виждам,

изпитвам жал, но само към Христа.

Насилието както ненавиждам,

така и ненавиждам слабостта.

И мразя се, когато се страхувам.

Когато бият някой без вина.

Когато във душата ми нахлуват

и в нея храчат своята злина.

 

В.Висоцки

 

 

Настоящият проект има за цел да създаде устойчива услуга - мобилен екип за прилагането на кризисна интервенция на пострадалите от домашно насилие лица и извършители на насилие в малки населени места. Мобилният екип за кризисна интервенция е част от услугата Кризисен център за жени и деца, преживели насилие, която Център “Отворена врата” предоставя вече 12 години на територията на град Плевен.

На местно ниво е създаден координационен механизъм между институциите за оказване своевременна помощ на пострадали от насилие. Организацията разполага с  разработените и пробирани рехабилитационни програми за пострадали от насилие и за извършители на насилие. Сдружението е със сериозен дългогодишен опит в предоставянето на социални  услуги за жертви на насилие.

Идеята за предоставяне на кризисна интервенция е свързана с проблемите, с които се сблъскват пострадалите от домашно насилие и тяхното своевременно разрешение. Въпреки съществуващата нормативна база все още се открояват  проблемни области при реалното осъществяване на превенцията и защита от насилие:

- липсват специализирани услуги както за жертвите на домашно насилие, така и за извършителите на такова;

- заложеното в закона взаимодействие между държавните органи, физическите и юридически лица практически остава пожелателно;

- същевременно липсва адекватна подготовка на различните специалисти, имащи отношение при предоставяне на услуги за жертви на домашно насилие,

- необходими са ефективни инструменти, модели и специализирани програми, адекватни на нуждите на семействата, които преживяват този проблем;

- в много случаи съдът избягва налагането на мярката от ЗЗДН за включването на насилника в специализирани програми, защото няма информация как ще се реализира на практика тази мярка.

 

Дейностите по настоящият проект ще се извършват от обучени специалисти и са свързани с повишаване на ефективността при прилагане на ЗЗДН чрез  внедряване в практиката на специализирани услуги за възстановяване на пострадалите лица и за работа с извършители на насилие чрез мобилни екипи.

Проектът е подкрепен от Областна дирекция на МВР – Плевен, Община Плевен, Община Никопол, Община Левски, Община Кнежа, Община Червен бряг.