ПРОЕКТИ

2012г. - Проект: “Прилагане на кризисна интервенция за пострадали от домашно насилие в         малките населени места на област Плевен”

От 01.06.2012г. стартира проект “Прилагане на кризисна интервенция за пострадали от домашно насилие в малките населени места на област Плевен”, проектът ще се реалиаира от екипа на Сдружение “Център Отворена врата” в рамките на 6 месеца.
Настоящият проект има за цел да създаде устойчива услуга - мобилен екип за прилагането на кризисна интервенция на пострадалите от домашно насилие лица и извършители на насилие в малки населени места. Мобилният екип за кризисна интервенция е част от услугата Кризисен център за жени и деца, преживели насилие, която Център “Отворена врата” предоставя вече 12 години на територията на град Плевен.
На местно ниво е създаден координационен механизъм между институциите за оказване своевременна помощ на пострадали от насилие. Организацията разполага с разработените и пробирани рехабилитационни програми за пострадали от насилие и за извършители на насилие. Сдружението е със сериозен дългогодишен опит в предоставянето на социални услуги за жертви на насилие.
През предходната 2011г. Сдружение “Център Отворена врата” реализира проект, с който положи основите на иновативен модел за предоставяне на социални услуги за пострадали от насилие в малките населени места на Област Плевен. Организацията подпомогна процеса за създаване на четири регионални междуинституциални екипа за прилагане Закона за защита от домашно насилие и Правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие в градовете Левски, Никопол, Червен бряг и Кнежа.
Изградиха се добри работни взаимоотношения с ключови фигури и институции от областта. Настоящият проект не само ще доразвие постигнатите резултати, но ще създаде устойчивост в предоставянето на нови социални услуги за пострадали от насилие лица.
За съжаление все още към Сдружение “Център Отворена врата” за подкрепа се обръщат пострадалите от домашно насилие, които са потърсили помощ от институции, но не са получили адекватно консултиране и проблемът им е омаловажен. Това е основния мотив на организацията да си постави за цел създаване на устойчива услуга за пострадали от насилие лица в по-малките градове на област Плевен.
Идеята за предоставяне на кризисна интервенция е свързана с проблемите, с които се сблъскват пострадалите от домашно насилие и тяхното своевременно разрешение. Въпреки съществуващата нормативна база все още се открояват проблемни области при реалното осъществяване на превенцията и защита от насилие:
- липсват специализирани услуги както за жертвите на домашно насилие, така и за извършителите на такова;
- заложеното в закона взаимодействие между държавните органи, физическите и юридически лица практически остава пожелателно;
- същевременно липсва адекватна подготовка на различните специалисти, имащи отношение при предоставяне на услуги за жертви на домашно насилие,
- необходими са ефективни инструменти, модели и специализирани програми, адекватни на нуждите на семействата, които преживяват този проблем;
- в много случаи съдът избягва налагането на мярката от ЗЗДН за включването на насилника в специализирани програми, защото няма информация как ще се реализира на практика тази мярка.
Дейностите по настоящият проект ще се извършват от обучени специалисти и са свързани с повишаване на ефективността при прилагане на ЗЗДН чрез внедряване в практиката на специализирани услуги за възстановяване на пострадалите лица и за работа с извършители на насилие чрез мобилни екипи.
Проектът е подкрепен от Областна дирекция на МВР - Плевен, Община Плевен, Община Никопол, Община Левски, Община Кнежа, Община Червен бряг.
Проектът е финансиран от Министерство на труда и социалната политика, Фонд “Социална закрила”
Финансова стойност на проекта: 24702.00лв