ПРОЕКТИ

2012г. - „Социалното предприятие - форма за подобряване социалния статус на младежи напускащи институции”

На 6 юни 2012 година стартира съвместен проект на Община Пордим и Център „Отворена врата” Плевен - „Социалното предприятие - форма за подобряване социалния статус на младежи напускащи институции”, с продължителност четиринадесет месеца. Проекта се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз и е на стойност 295 685. 41 лева. Посланието на програмата е „Инвестира във вашето бъдеще”.
Основната цел е подобряване социалния статус и активното участие в социалната икономика на младежи над 18 години, напускащи институции, както и оптимизиране на социалните разходи на община Пордим чрез инвестиране в ефективни решения.
По проекта ще бъдат обучени 9 младежи, които ще придобият умения в дървообработването. Ще се проведат практически обучения в реална работна среда, с възможност за работа с наставник/консултант. За целта са предвидени средства за ремонт и оборудване на дърводелски цех в сградата на бившето основно училище в село Згалево.
След обучението на младежите е осигурена постоянна трудова заетост в производството и възможност за социално включване. В ателието за дървообработване ще се произвеждат съоръжения за оборудване на детски площадки и паркове.
Основното поле на дейност на социалните предприятия е услуги в социалната сфера, здравеопазването и образованието.
Гаранция за успеха и устойчивостта на проекта е 10 годишния опит на Център „Отворена врата” в сферата на социалното предприемачество.
Иновационния подход „социално предприятие” е механизъм за социално включване и развитие на общностите. Възможност за заетост и интеграция на трудовия пазар на групи в неравностойно положение. Ползи от социалните предприятия:
- за хората в неравностойно положение - заетост, развитие на умения, обучение, достъпни социални услуги.
- за местната общност - запълват нишата от услуги за малки населени места, доставчик на социални услуги, предоставяне на подкрепящи услуги за достъп о трудовия пазар.
- за държавата - спестяват социални разходи, механизъм за социално включване, активиране на хората извън пазара на труда с цел заетост.
Социалните предприятия са допълнителна възможност за нестопанските организации да генерират приход от стопанска дейност, в търсене на нови и устойчиви ресурси за изпълнение на социални цели в обществена полза. Те представляват уникална комбинация от силна социална мисия и предприемачески дух.